Asian Games 2023, Live Updates from September 27 Hangzhou 2022: India wins women’s 25m pistol team gold, 50m 3P team silver; Sift Kaur breaks national record; Manu, Isha qualified for the finals


horse riding

5:30 am: Dressage Individual Intermediate I- Sudipti, Divyakriti, Hriday, Anush

Shooting

6:30 am

Skeet-50 Men Qualification (Stage 2) – Anantjit Singh Naruka, Gurjot Singh Khangura, Angad Veer Singh Bajwa

Skeet-50 Team Men (Phase 2) (Medal Event)- Anantjit Singh Naruka, Gurjot Singh Khangura, Angad Veer Singh Bajwa

50m Rifle 3 Positions Women Qualification – Sift Kaur Samra, Aashi Chouksey, Manini Kaushik

50m Rifle 3 Positions Team Women (Medal Event) – Sift Kaur Samra, Aashi Chouksey, Manini Kaushik

Skeet Women’s Qualification (50 Target) – Stage 2-Ganemat Sekhon, Parinaaz Dhaliwal, Darsh Rathore

Skeet-50 Team Women (Stage 2) (Medal Event)-Ganemat Sekhon, Parinaaz Dhaliwal, Darsh Rathore

25m Pistol Women’s Qualification Rapid-Rhythm Sangwan, Manu Bhaker, Isha Singh

(Medal events subject to qualification)

Fencing

6:30 AM: Men’s Foil Team Table 16-2- India vs Singapore

10:30 AM: Women’s AP Team Table 16-2- India vs Jordan

(Subject to other round qualifications)

Bridge

6:30 am: Men’s, Women’s, Mixed Team Round Robin 1-1

11am onwards: Men’s, Women’s, Mixed Team Round Robin 1-2

1:30 pm onwards: Men’s, Women’s, Mixed Team Round Robin 1-3

4 PM onwards: Men’s, Women’s, Mixed Team Round Robin 1-4

Squash

7:30 am: Men’s Team Pool A- India vs Kuwait,

7:30 am: Women’s Team Pool A- India vs Nepal

2 pm: Women’s Team Pool A – India vs Macau, China

4:30 PM: Men’s Team Pool A- India vs Pakistan

float

7:30 am: Women’s 100m Butterfly Heat 2 – Neena Venkatesh

7:58 am: Women’s 100m Backstroke Heat 3 – Mana Patil

8:12 am: Men’s 200m Freestyle Heat 4 – Srihari Nataraj

8:34 am: Women’s 100m breaststroke heats – Linisha

(Subject to medal round qualification)

cycling

7:30 am: Men’s sprint qualifying – David Beckham, Ronaldo Singh

7:56 am: Women’s Keirin Round 1 Heat 1- Shushikala

8:02 am: Women’s Keirin 1st Round – Heat 2- Triasha

(Subject to qualifying performance in other rounds)

sail

from 8:30 am

Men’s Windsurfing – IQFoil Quarterfinals, Semifinals, Final – Jerome Kumar

Women’s Singles Dinghy – ILCA6 Final – Nethra Kumanan

from 9:30 am

Men’s Kite – IKA Formula Kite Semifinals – Chitresh Tatha

Men’s Dinghy – ILCA7 Medal Race – Vishnu Saravanan

(Subject to medal round qualification)

Tennis

Not before 10 am: Men’s Singles Quarterfinals – Sumit Nagal

Women’s Singles Quarterfinals- Ankita Raina

Not before 1 pm: Men’s Doubles Quarterfinals – Saketh Myneni/Ramkumar Ramanathan

Mixed Doubles Round 3- Yuki Bhambri/Ankita Raina

Not before 1:30 pm: Mixed Doubles Round 3- Rutuja Bhosle/Rohan Bopanna

Hockey

10:15 AM: Preliminary Women’s Pool A- India vs Singapore

eSports

11:30 AM: League of Legends Quarterfinal 4- India vs Vietnam

wushu

6:30 am: Men’s Daoshu and Gunshu All-Round Final – Rohit Jadhav

5 PM onwards: Women’s 60kg Semifinal – Roshibina Devi

3×3 basketball

12:10 PM: Men’s Round Robin Pool C – India vs Macau, China

4:55 PM: Women’s Round Robin Pool A – China vs India

chess

12:30 PM: Men/Women Individual Round 8

2:30 PM: Men/Women Individual Round 9 (Medal Event)

boxing

1:15 PM: Men’s 57-63.5kg – Prelims – R16- Shiv Thapa

1:30 PM: Men 80-92kg – Prelims – R16- Sanjeet

5:15 PM: Women’s 45-50kg – Prelims – R16- Nikhat Zareen

table tennis

1:30 PM: Men’s Doubles Round of 64 – Manav/Manush

3:50 PM: Mixed Doubles Round 32- Sathiyan G/Manika Batra

4:25 PM: Mixed Doubles Round of 32- Harmeet/Sreeja

handball

4:30 PM: Women’s Preliminary Round – Group B- India vs Hong Kong China

basketball

5:30 PM: Women’s Preliminary Round Group A – India vs Indonesia


Leave a Comment

“The Untold Story: Yung Miami’s Response to Jimmy Butler’s Advances During an NBA Playoff Game” “Unveiling the Secrets: 15 Astonishing Facts About the PGA Championship”